ORTAOKUL

Öğrenci Klupleri


Yüzme Kulübü

Yüzme tıpkı yürümek koşmak gibi insan bedenine oldukça uygun ve doğal hareketlerle bağdaşan bir spordur.Aynı zamanda vücuda kazandırdığı güç ve direnç ile birlikte ,bu sporla uğraşanlara da iyi bir hayat disiplini vermektedir.Yüzme kulübü haftada 2 ders saati olup bu ders saati içinde Yüzme temel kuralları teknik ve taktik çalışmalarla sürmektedir.Yüzme kulüp çalışmalarımız Antrenör eşliğinde Turgut Özakman Yüzme Havuzunda yapılacaktır. Yüzme kulübümüze 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıflar başvurabilirler.

 

Basketbol Kulübü

Basketbol elle oynanan ve topu yüksekteki sepet biçimli bir ağa sokmak hedefini güden bir oyundur. Okulumuzda Basketbol kulübü haftada 2 ders saati olup,bu saat içinde Basketbolun temel kuralları dahilinde teknik ve taktik çalışmalarla sürmektedir.Basketbol kulüp çalışmalarımız Basketbol koçu tarafından yapılmaktadır. Basketbol kulübümüze 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıflar başvurabilirler.

 

 

Voleybol Kulübü

Voleybol Meşin bir topun iki direk arasına gerilmiş olan ağ üzerinden vurulup aşırılarak, karşılıklı oynanan bir takım oyunudur. Voleybol sporunda, fiziksel anlamda uzun kas diye tabir edilen kas tipine ihtiyaç duyulduğu için, bu sporla uğraşan çocukların vücut şekli de bu esnek form doğrultusunda gelişir.Voleybol kulübü haftada 2 ders saati olur bu ders saati içinde Voleybol temel kurallar dahilinde teknik ve taktik çalışmalara yer verilecektir. Voleybol kulübümüze 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıflar başvurabilirler.

 

Pop Orkestra Kulübü

Çocukların enstrüman çalmayı öğrendikten sonraki aşamada birlikte müzik yapabilmeleri bireysel ve toplumsal gelişmelerini destekler. Paylaşma, grup çalışması, birleştirici özelliğinin olması, kendini doğru ifade edebilme, özgüven sahibi olma, yardımlaşma ve yaratıcılık gibi birçok konu ile özdeşleştirilebilir. Müzik dersi kapsamında 5. 6. 7. 8. sınıflarda pop orkestrası kulübüne enstrüman çalabilen ve şarkı söyleyebilen öğrencilerimizin yönlendirilmesi yapıldıktan sonra oluşturduğumuz öğrenci grubuyla repertuar seçimi yapılacak ve çalışmalara başlanacaktır. Çalışmalar tamamladıktan sonra okulumuzda yapılacak etkinliklerde, şenliklerde sahne alacaklardır. Yaş gruplarında bir yarışma düzenlenmesi halinde bu yarışmalara katılım sağlanacaktır.

 

Halk Dansları Kulübü

Salsa dansa ilgisi olan birçok insanın ilk olarak tercih ettiği bir dans türüdür. Latin Amerika’nın modern danslarından biri olan salsa öğrenmesi oldukça kolay ve eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayacak bir danstır. Okulumuzda Halk dansları kulübü haftada 2 ders saati olup, bu saat içinde uygulamalı müzik eşliğinde öğrencilerimizle çalışmalarımız sürmektedir.

 

 

STEM ve Robotik Kulübü

STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Fen öğretimini kapsayan alanların ilk ve orta öğretimde bir bütün olarak değil de, birbirinden ayrı olarak öğretilmesinin sakıncalarını bertaraf etme fikrine dayanıyor. STEM eğitimi Metod Koleji’nde sosyal kulüp olarak verilmekte ve eğitime değer katmaktadır.

Bunun yanı sıra Robotik kodlama eğitimi de bu kulüp kapsamında verilmektedir. İlkokul 3-4. sınıf ve ortaokullarda eğitimler verilmektedir. Bu yaş gruplarına uygun etkinlikler içeren kulübümüzde temel düzeyden başlayarak ileri düzey robot tasarımı, programlama, akış diyagramları, yapay zekâ, algılayıcılar ve insansı robot teknolojileri hakkında eğitim verilmektedir. Kullanılan eğitim materyalleri gelişmiş robotik sistemlerin tasarlanmasına olanak tanır.

 

Görsel Sanatlar Kulübü

Öğrencilerimizin atölye ortamında, istekleri doğrultusunda teknik ve konu uygulamaları imkan bulmaktadırlar. Yapılan çalışmalar öğrencilerin kendileri ve çevreleriyle ilgili duygularını, düşüncelerini dışa vurmalarına ve yaşadıkları dünyayı algılama biçimlerini anlatmalarına hizmet eder. Kulüp derslerimiz Çarşamba günü 2 ders saati olup bu ders saatinde öğrencilerimizle seramik, ahşap boyama, kumaş boyama, pastel boya, sulu boya, akrilik boya teknikleri, desen çalışmaları kolaj, tuval çalışmaları, lavi, maske boyama, vitray, atık materyallerle çalışmalar, üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları ve sanat akımları inceleme ve ressamları tanıma çalışmaları yapıyoruz aynı zamanda öğrencilerimizin performansları çeşitli sergi ve yarışmalarda izleyenlerle paylaşılmaktadır.

 

Bir Kitap Bir Film Kulübü

Bir Kitap Bir Film kulübünün başlıca amacı öğrencilerimizin kitap okuma faaliyetlerini yaşam boyu sürmesi beklenen bir alışkanlığa dönüştürmek, öğrencilere yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri kazandırmaktır.

Bu amaç doğrultusunda kitaplara yönelik olumlu yaşantılar gerçekleştirmeleri adına her ay danışman öğretmen önderliğinde belirlenen bir kitabın okunması ardından yorumlanması, aynı kitabın varsa filminin izletilerek öğrencilerin kitap ve film üzerine karşılaştırmalar yapması sağlanacaktır. Eğitici film günleri düzenlenerek öğrencilere film üzerine eleştiri yapma imkanı sunulacak, bunların yanı sıra öğrencinin görsel okuryazarlık kazanması adına her ay belirlenen tema merkezinde fotoğraf ve yıl sonu kısa film yarışmaları düzenlenecektir.

 

Satranç Kulübü

Satranç alanında yapılan araştırma sonuçları, satranç oynayan bireylerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, karar verme, problem çözme gibi zihinsel kapasitelerinde gelişmeler sağlamaktadır. Satrancın bireyin akademik ve sosyal başarısını olumlu yönde etkilediği, zamanı kullanmada iyi bir spor olduğu tespit edilmiştir.

Satrancın yararları dikkate alındığında, satranç öğrencilerin çok yönlü gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, satrancın her öğrenme aşamasında yararlarını vurgulamak gerekir. Satranç öğretim programı; satranç materyalleri (Satranç takımı ve panosu, eğitim CD’leri, kaynak kitaplar) ile desteklenmektedir. Satranç, diğer disiplinlerde olduğu gibi bireyin zihinsel ve duyuşsal çok yönlü gelişmesine yardımcı olmaktır.

Metod Koleji olarak çocuklarımıza satrancı sevdirmeyi ve öğretmeyi hedefliyoruz. Kurumumuzda öğrenciler satranç sınıfında öğretmenimizin hazırladığı müfredat programı doğrultusunda çeşitli kitap ve görsellerden yararlanarak eğlenceli bir şekilde satranç öğreniyorlar. Okulumuz içinde çeşitli satranç etkinlikleri yaparak öğrencilerimizin yarışma kurallarını pekiştirmelerine fırsat veriyoruz. 2017 yılında OSTİM Spor Kulübü tarafından düzenlenen satranç turnuvasında öğrencilerimiz kupa ve madalyalar kazanarak bizi gururlandırdılar. Satranç turnuvalarında süreklilik sağlıyor, öğrencilerimizi satranç turnuvalarına yönlendiriyoruz.

 

Drama Kulübü